Yazan:guvengrass / Genel / / 0 Yorum

Sentetik Çim Saha

Suni çim çoğunlukla polipropilen, naylon ve polietilenden üretilmektedir. Aslında temel olarak suni çim, sentetik iplikten yapılan bir halıdır. Ancak bu halı bazen devasa boyutlara ulaşabilmektedir. Futbol sahalarından tenis kortlarına, bina dış cephe kaplamalarından peyzaj mimarisine kadar çok geniş bir kullanım alanı vardır.

SUNİ ÇİM KAPLAMALARIN AVANTAJLARI 20. yüzyılın ortalarından itibaren pek çok ülkede suni çime ihtiyaç duyulmaya başlanmıştır. Günümüzde küresel ısınma, hızla tükenen doğal kaynaklar, asit yağmurları gibi pek çok olumsuz doğa koşulları nedeniyle doğal çim üretmek ve bunları başta spor alanları olmak üzere çevre düzenlemesi amacıyla kullanmak gittikçe zorlaşmaktadır. Zira doğal çimi üretmek, yaşatmak ve bakımını yapmak hem meşakkatli hem de masraflı bir iştir.
Aslında suni çimle kaplı bir saha, devasa boyutta sentetik halıyla kaplı bir alan demektir. Bu sefer halı, ev veya iş yerleri için değil spor ve oyun sahaları için üretilmiştir. Makine halısı imalatında kullanılan bazı iplik ve yöntemler suni çim üretimi için devreye sokulmuş ve oldukça geniş çaplı bir sektör ortaya çıkmıştır.

İlk olarak %100 polipropilen ve %100 naylondan oluşan suni çimler üretilmiştir. Teknoloji geliştikçe üretilen polipropilen ve naylon ipliklerin incelikleri azalmış, kaliteleriyse artmıştır. İlk suni çim örnekleri kısa havlı olup daha çok dekoratif amaçlı kullanılmıştır. Önceleri renk abrajları ve dokuma makinelerinde yaşanan statik elektriklenme gibi sorunlar yüzünden birtakım sıkıntılar yaşansa da teknoloji ilerledikçe bu tür olumsuzlukların üstesinden gelinmeye başlanmıştır.

Zaman içerisinde önce üretim sırasında iğne aralıkları açılmış, ardından da hav boyları uzatılmıştır. Sektör öylesine büyümüştür ki sırf bu konuyla ilgilenen laboratuarlar kurulmuştur. Polipropilen ipliklerle kaplanan sahalarda birtakım yaralanmalar meydana gelince daha yumuşak olan polietilen ipliklerle kaplanan sahalar kullanılmaya başlanmıştır. Bu süreçte hav boyları da uzamıştır. Bugün itibariyle sentetik zeminler profesyonel spor sahalarında dahi kullanılmaktadır.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.