Adres

Mahmutbey Mahallesi İstoç 43 Ada No:52 Bağcılar/İstanbul

Telefon/Faks

0541 953 10 34
-

Tenis Sahası

Tenis Sahası

Yapmayı düşündüğünüz arazinin fizibilitesi teknik personelimiz tarafından yapıldıktan sonra iş akışı aşağıda ki gibidir;

 

STANDART TENİS KORTU ŞARTNAMESİ BETON ZEMİNLİ
37,37 X 19,07mt. ÖLÇÜLERİNDE

HATIL KAZI ÇALIŞMASI:
Mevcut araziye saha ölçüleri yerleştirildikten sonra, zemin eğimleri göz önüne alınarak 40cm. derinliğinde 50cm. genişliğinde hatıl temel kazıları yapılacaktır.

KABA DOLGU:
Tabii zemin sıkıştırıldıktan sonra,15 – 20 cm. muhtelif taşlar, kil ve molozlardan oluşan sıkılaşabilir kırma taş malzemesi 20 cm. kalınlığında, serilip sıkıştırılacaktır.

DRENAJ UYGULAMASI (RİSKLİ BÖLGELERDE) :
Zeminden kaynaklanan yeraltı suları ve hava kabarcıklarını sahadan uzaklaştırmak için balık kılçığı şeklinde ortalama 20-30cm derinliğinde, 40cm genişliğinde çukurlar kazılarak saha ortasına 100 lük drenaj borusu ve kenarlarda 3 m ara ile 80 lik drenaj borusu döşenerek 3 no lu mıcır kaba dolgu seviyesinde doldurularak hava kabarcığı ve yer altı suları sahadan uzaklaştırılacaktır.JEOTEKSTİL:
Zeminde oluşacak dikey çalışma hareketlerini yataya çevirmek, düzgün malzemenin kaba dolgu ile karışmasını önlemek ve sahanın zemininde olası bitki köklerinin sahayı delmesini engellemek amacı ile, jut bezinden latex dokulu kumaş sahaya 0,1kg/m2 serilecektir.BETON ALTYAPISI:
Betonunun altına 2 – 3 nolu mıcır 10 – 15cm kalınlığında sahanın ‰ 6 eğimine göre mastarlı uygulama ile serilerek silindirle sıkıştırılacak. Bu uygulamanın hata payı max 1cm yi
geçmiyecektir.HATIL VE SAHA BETONU:
50 x 30 hatıl betonu içerisinde Ø 8 lik etriyeler 20 – 25cm ara ile ve 6 adet Ø14 lük demir donatıları döşenip dış tarafına kalıp çakılarak saha betonu ile birlikte projeye uygun şekilde dökülecektir. Saha betonu 15×15 cm göz aralıklı 6 – 8mm çesan donatılı, gronülometrisi uygun mıcırdan üretilen 450 dozlu betondan 10 – 15cm kalınlığında dökülecektir. Su tutma hata payı 2 mm’ dir . Saha eğimi ‰ 6 dır. Uygulama: Sahaya mastarlar serilerek, betonun homejenliği bozulmadan uygulanacak, beton yüzeyi çatlamaları önlemek için helikopter uygulaması ile pürüzlü bırakılacaktır. Beton döküldükten sonra, ortalama 2,70 – 2,86mt. ara ile Ø52 – 3,5 mm’ lik çit ankrajları betonun içerisine 40cm. sokulacak ve 5 cm’i betonun üzerinde kalacak şekilde uygulanacaktır.
ÖZEL SU TOPLAMA SİSTEMİ:
Sahanın su toplanan cephesine, hatıl betonunun iç tarafında 30cm. saha betonu kesilerek, 40cm. derinliğinde alt yapı boşaltılacak, zemine grobeton uygulaması yapılarak % 04 eğim verilecek, Ø 100’lük drenaj borusu suları sahanın dışına yönlendirecek biçimde uygulanacaktır. 3 numara büyüklüğünde dere çakılı doldurulacak saha betonu seviyesine 30mm. 0,5 büyüklüğünde kauçuk parçaları veya aynı büyüklükte quarz kum tanecikleri, poliüretan yapıştırıcı ile karıştırılarak betonla hem zemin olacak şekilde uygulanacaktır.

ÇİT:
Mevcut Ø 52’lik ankraj borularına 5cm. içeri girecek şekilde Ø 48 / 3,5 mm’lik borular 4 mt. yüksekliğinde dikilecek, alttan ve üstten klemp veya kurtağzı açılarak borular ezilmeden kaynak yapılacak ve üst yatay borular, dikmelerin tepesini kapatacak şekilde monte edilecek, sadece köşelere ortadan birer adet yatay boru monte edilerek çapraz 6mm. çelik halatla köşe esneme statikleri sağlanacaktır.
Bir kat antipas, iki kat nitelikli lüx yeşil boya sürülerek,net 50 x 50mm. gözlü 3,5mm. galvaniz, üstü PVC kapalı tel,deforme edilmeden yerine eksiz olarak takılacaktır. Alt yataydan 30cm + 60cm + 60cm. aralarla toplam üç adet 4mm. gergi teli, tellerin arasından geçirilerek, 12’lik galvaniz liftin ile gerilerek bağlanacaktır.2

AYDINLATMA:
Hatıl betonlarında filizleri bırakılan yerlere sahanın her iki tarafına 5,73 – 8,58mt. aralarla 8 adet 80-100cm. derinliğinde, 80 x 80 beton dökülerek ortasında Ø 200’lük beton boru koyulacak ve içerisine Ø 114 – 3,5mm. 6mt. lik boru üzerine 89 – 3,5mm. borudan bükülmüş 88˚ boru kaynak yapılarak aydınlatma direği yerine dikilecek, beton boru içinde kalan boşluk betonla doldurulacaktır. Direk yüksekliği sahadan minumum 7mt. 20cm. olacaktır. 3 x 2,5 mm’ lik aydınlatma kabloları saha dışı, toprak altından PVC boru içerisinden geçirilerek, herhangi bir ek yapılmadan saha kapısı yanında 1 adet polyester pano içerisine toplanacaktır.
Pano içerisinde her lambayı ayrı ayrı kontrol edecek 8 adet 2 li 18 amper grup W otomat, 1 adet grup kaçak rölesi ve 1 adet pako şalter kullanılacaktır. Lamba, 2mm DKP sacdan kasa üzerine ,elektro statik toz boyalı, 0,4 mm %99 saf anodize aliminyum reflektörlü, 1000W 380 V bakır sargılı metal Halide balanslı, 6mm temperli camlı, 1000 W 380 V metal Halide 105.000 Lümen ampullü Amerikan tip, çevreyi rahatsız etmeyen, özel saha aydınlatması şeklinde olacaktır.

AKRİLİK KAPLAMA:
Mevcut beton yaz sezonu için 7 – 10 gün bekledikten sonra, oto yıkama ile kılcal yıkanarak, beton yapısından kaynaklanan topraklar temizlenerek akriliğe gecilecektir.
Yukarıdaki nitelikteki betona
1 kat epoksi astar üzeri kumlama yapılması 0,3kg/m2
2 kat Cushıone 1mm plus 0,8kg/m²
3 kat Cushıone 0,5mm plus 0,8kg/m²
2 kat premix boya, hafif suyla sürme kıvamında inceltilerek 0,9 kg/m²
1 kat konsantre cila 0,2 kg/m²
2 kat premix boya standart çizgiler (toplam 15 kg) uygulanacaktır.

STANDART SAHA ÇİZGİLERİ
Saha çizgileri 2 kat premix boya ile 5cm. kalınlığında (base line çizgisi 5 – 10cm. olabilir) yanlarda saha hatılına 3,75mt. base line çizgisi de saha hatılına 6,50mt. mesafede standartlara uygun olarak çizilecektir.

AKSESUARLAR:
Tenis direkleri için betondan önce yerleri tespit edilerek 60x60x60 cm ölçülerinde temel açılarak ankraj temelleri dökülecektir(ankraj olarak 90 lık galvaniz boru konulacaktır. Borunun içine sızan sular alt yapıya tahliye edilebilmesi için beton donduktan sonra ankraj borusunun içinden zemine delik açılacaktır). İçten mekanizmalı demir veya aliminyum borudan imal edilmiş tenis direkleri(filenin yüksekliği çiftler direğinden, tekler direğine kadar 106cm. ortada ise 91,5cm. olacak şekilde), yerlerine takılarak, ithal profesyonel ağlar ve orta bantları takılacaktır. İki adet 3’er kişilik zemini tahrip etmeyecek şekilde tasarlanmış, dış şartlara uygun ahşaptan imal edilmiş sporcu dinlenme bankı ve hakem sandalyesi min. H = 180cm. sahaya konulacaktır.

ANTRENMAN DUVARI:
Sahanın istenilen cephesine, 6 veya 9mt. uzunluğunda 3mt. yüksekliğinde 13,5 tuğla ile duvar örülecek, duvar çepeçevre demirli lento betonu ile hatıla bağlanacak, içten ve dıştan tek kat kireçsiz ince sıva ile düzgün bir şekilde sıvanacak ve tenis oynanacak yüzeye özel jotun dış cephe macunu çekilerek kortun orta renginde boyanacak ve 91cm.den net çizgisi çizilecektir.

GENEL GÖRÜNÜM:
Saha, mevcut çevre peyzajından minimum 10cm. yükseklikte olup, çevre çitleri ve aydınlatması göz zevkini bozmayacak şekilde tasarlanarak çit statiğinde, çit tellerinin darbeler karşısında bozulmayacak biçimde, ince boru kullanılarak çapraz yerine, çektirme sistemli çelik halat tercih edilmiştir. İstendiği takdirde, rüzgarı kırma amacı ile 2mt. şerit halinde %50 rüzgar geçirimli sera gölgeliği gerilebilir.