Plastik Çim Nedir ?

Güven Grass Plastik çim doğal çime alternatif olarak üretilmiştir. Temel özellikleri olarak görünüm ve kullanım şartları açısından iki ürün birbirine eşdeğerdir.

Sentetik Çim – Suni Çim, doğal çimin kullanımla ilgili sınırlarının olmasından dolayı üretilmiştir. Ancak ilk nesil suni çim halılar özellikle futbol oynamak için uygun değildi. Bu sebepten dolayı ilk nesil suni çim halıların profesyonel yâda uluslararası seviyedeki futbol müsabakaların oynanacağı sahalara döşenmesine izin verilmedi.

Kauçuk granül dolgulu,  polietilen iplikten dokunan son sistem sentetik çim – suni çim halıların sektöre sunulması ile birlikte hızla nizami ölçülerdeki futbol sahalarında da sentetik çim – suni çim kullanılmaya başlandı.  FİFA nın almış olduğu bir karar ile de 2004–2005 futbol sezonu ile birlikte tüm UEFA seviyesindeki  maçlarda dâhil olmak üzere futbol stadyumlarına sentetik çim – suni çim kaplanmasını ve tüm resmi ve uluslararası müsabakalar sentetik çim – suni çim halı ile kaplanmış sahalar üzerinde de oynanmasına onay verdi.

Günümüzde sentetik çime olan ilgi artarak devam etmektedir, sportif amaçlı kullanımın yanı sıra dekoratif amaçlı kullanımda hızla artmaktadır.  Bunun nedeni sentetik çim  halıların doğal çime göre önemli avantajlarının olmasıdır

Suni ve Sentetik Çim Halılar sadece spor alanlarında değil bir çok alanda kullanılabilir. Örneğin Çimlere Basmayınız yazısı artık tarih oldu diyebiliriz.

Suni Çim Hammaddesi Nedir ?

Hammaddesi petrol olan sentetik çimin kullanım ömrü düzenli bakımlarla birlikte 10 yılı bulmaktadır. Tüm hava şartlarına karşı son derece dayanıklı olan sentetik çimin başlıca özellikleri şu şekildedir.

Neden suni çim tercih edilmeli !

-Mali açıdan doğal çime göre daha ucuzdur.
-Doğal çimin bakımı ve masrafları düşünüldüğünde yok denecek kadar azdır.
-Her türlü hava şartlarında kullanıma uygundur.
– Uzun ömürlüdür.
-365 gün 24 saat kullanılabilir.
-Kullanım alanları açısından doğal çime göre çok çok daha zengindir.
-Uygulandığı alanlarda tek renk tonuna sahiptir.
-Doğal çimde görülen renk farlılıkları suni çimde görülmez.
-Peyzaj uygulamalarında sulama ve günlük bakım gerektirmez.
-Üzerine basılabilir, yürünebilir, oyunlar oynanabilir.
-Temizliği çok kolaydır.
-En az 10 yıl UV dayanımı vardır.
-Hızlı su geçirgen yapısıyla kötü hava şartlarında müsabakaların ertelenmesini gerektirmez.

Suni Çimin Doğal Çime Göre Avantajları

1- Tüm hava koşullarında daha iyi performans göstermesi;Günümüzde küresel ısınma ile birlikte dünyanın bir çok bölgesi ekstrem hava koşulları görülmektedir. Aşırı yağış, kuraklık, soğuk ve sıcak ülkemizde ve dünyanın bir çok yerinde sıkça gündeme gelmektedir. Bu sebeplerden dolayı doğal çim sahaların bakımı çok zorlaşmıştır ve çoğu zaman spor yapmaya elverişli düzeyde olamamaktadır. Öte yandan sentetik çim – suni çim tüm hava ve coğrafi koşullarda ideal performans sergiler.

2- Toplam maliyetinin doğal çimden daha düşük olması; Sentetik çim sahalar yapılması için gerekli ilk yatırım maliyeti doğal çime göre daha yüksek olmasına rağmen sentetik çim halıların çok uzun yıllar değiştirmeye gerek kalmadan kullanılabilinmesi, doğal çim halılara göre nerdeyse hiç bir bakım maliyetinin olmaması ve uzun vadede doğal çime yapılacak harcamalar da da göz önünde bulundurulursa sentetik çim- suni çim halının toplam maliyeti doğal çime göre daha düşük olmaktadır. Doğal çimle kaplı halı sahalarda günlük oynama süresinde kısıtlamalar olması bu limitlerin sentetik yüzeyli çim halı sahalarda olmaması nedeni ile de sentetik çim sağlayacağı gelir potansiyeli açısından doğal çime göre daha avantajlıdır.

3- Toplam kullanım ömrünün uzun olması; Yeni nesil sentetik çimler uzun yıllar süren kullanım ömrüne sahiptir. Bu süre doğal çime göre oldukça fazladır. Bu durum özellikle halı saha yatırımcıları için büyük avantaj teşkil etmektedir. Bir kere yaptıkları yatırımdan sonra yıllar boyunca bir daha yatırım yapmayacak olmaları toplam karlılıklarını doğal çime kıyasla ciddi oranda arttırmaktadır.

4- Zirai İlaç Kullanımı Gerektirmemesi: Gelişmiş ülkelerde, kentsel yeşil alanlarda pestisit kullanımı toplam pestisit kullanımının yaklaşık %40’ını oluşturmaktadır. Yüzey sularının ve yeraltı su kaynaklarının pestisitler tarafından kolayca kontamine olduğu hepimiz tarafından bilinen bir gerçektir. Pestisitler doğum kusurlarına, kısırlığa, karaciğer hasarına, nörolojik problemlere, alerjiye ve kanser riskinin artmasına sebep olmaktadır. Ayrıca pestisitler balıklar, kuşlar ve arılar için de zehirlidir.

5- Gübre Kullanımı Gerektirmemesi: 3.000.000 ton gübre (çoğu fosil yakıtlardan ve kimyasal-suni gübre), doğal çimleri yeşil tutmak  için yılda bir kez kullanılır. Kullanılan gübredeki azotun %60’ının topraktan süzülerek yeraltı su kaynaklarına ulaştığı tahmin edilmektedir. Kontamine su insanlarda çeşitli hastalıklara neden olmakla beraber nehirlere ve göllere ulaştığında doğal hayatı da olumsuz etkilemektedir.

6- Su Tasarrufu Sağlaması: Doğal çim bir futbol sahsında, çimin istenilen kondüsyonda kalabilmesi için metrekare başına yaklaşık yıllık 6m3 su tüketilmesi gereklidir. Bu rakamları bir stadyum için yıllık olarak düşünürsek 64800ton sulama yapılması gereklidir. Bu rakam hem kulüplere hem de işletmecilere çok büyük faturalar çıkarmakta hem de azalan su kaynaklarımıza fazladan bir tüketim kalemi olarak eklenenmektedir. Ayrıca ortalama bir  bahçede bir yılda yaklaşık 10-11 ton su kullanır. Kentsel yeşil alanlarda ise uygunsuz zamanlama ve gereğinden fazla sulama nedeniyle kullanılan suyun yarısı boşa harcanmaktadır. Her tülü yeşil alanda SB Grass suni çim halı kullanımıyla bütün bu su israfının önüne geçebiliriz.

7- Doğal Çim Bakım Ekipmanları Kirliliğini Azaltması : EPA’ya göre benzinli çim biçme makineleri hava kirliliğinin %5’ini oluşturmaktadır. Sadece ABD’de her yıl 55 ton sera gazı (VOC gazı) çim biçme makinelerinden atmosfere salınmaktadır. VOC gazı insanlarda sağlık sorunlarına neden olmakla beraber küresel ısınmaya etkisi kanıtlanmış bir sera gazıdır.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.